Kardynał Franciszek Macharski skończył właśnie 87 lat. Specjalnie z tej wyjątkowej okazji mamy dla Was książki "Kardynał Franciszek Macharski" autorstwa Huberta J. Wołacewicza. Jak je zdobyć? Czytajcie poniżej!

Książka "Kardynał Franciszek Macharski" to zapis rozmów z bliskimi, współpracownikami i członkami rodziny duchownego. Znajdziemy tam opowieści ks. prof. Adama Kubisia, prof. Franciszka Ziejki, Adama Bujaka, prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. Uzupełnieniem publikacji są fragmenty wypowiedzi kardynała, jego teksty, biografia i materiały z Archiwum Kurii Krakowskiej. 

Publikacja ma przybliżyć sylwetkę jednego z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Kardynał Franciszek Macharski był przyjacielem i powiernikiem Jana Pawła II.

Autorem publikacji jest Hubert J. Wołacewicz, dziennikarz i redaktor. Kierował ogólnopolskimi tytułami prasowymi m.in "Naszym Dziennikiem".

***

(...) Ksiądz Kardynał jest człowiekiem raczej kameralnym, którego wezwano na forum. Wprawdzie odpowiedział na to wezwanie, jednakże rozkwita dopiero w relacjach bezpośrednich, w rozmowie. Duże skupiska ludzkie to nie jest - jak mi się zdaje - naturalne środowisko kardynała Macharskiego. Odnoszę wrażenie, że czuje się lepiej w małym gronie (...) Jest przy tym osobą dalece akademicką, jeżeli przez akademizm rozumieć doktrynę, system (...) Nie uznaje sztywnych reguł, doktrynerstwa choć oczywiście zna i respektuje pryncypia. W relacjach międzyludzkich jest dla wszystkich i dla nikogo. Taki zdaje się powinien być każdy kapłan oddany Bogu i ludziom, ale żadnemu człowiekowi na wyłączność."

Fragment książki "Kardynał Franciszek Macharski". A tak o kardynale opowiadał prof. Paweł Taranczewski, wykładowca Wydziału Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum; autor licznych tekstów poświęconych polskim malarzom; jego liczne obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Mieliśmy dla Was książki "Kardynał Franciszek Macharski!

Zwycięzcy odpowiedzieli na pytanie: Za co cenisz kardynała Franciszka Macharskiego?

Najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy książką. Zwycięzców powiadomimy pocztą elektroniczną
Franciszek Antoni Macharski urodził się 20 maja 1927 w Krakowie. Był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w latach 1970–1978, arcybiskupem krakowskim w latach 1979–2005. Pełnił także funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w latach 1979–1994. Od 2005 jest arcybiskupem senior archidiecezji krakowskiej.