Drukarka 3D olsztyńskiej firmy Zortrax jest światowym liderem w dziedzinie druku przestrzennego. Produkty Zortraxu sprzedawane są w ponad pięćdziesięciu krajach. W poniedziałkowym cyklu Twoje Pieniądze w RMF FM przedstawiamy "hity" naszego eksportu.

Pierwsze prace nad drukarką M200 rozpoczęły się w 2011 roku. Dwa lata później dzięki skutecznej kampanii na portalu finansowania społecznościowego Kickstarter Zortrax zdobył ponad 180 tysięcy dolarów na rozwój swojego produktu. Dzisiaj drukarka M200 przez wielu uważana jest za niezastąpioną w swojej kategorii. Według jej twórców na sukces składa się wiele czynników, ale głównym jest jakość produktów i obsługa. Kupując naszą drukarkę 3D dostajemy oprogramowanie i dedykowane materiały. Po wyciągnięciu z pudełka w kilka minut możemy rozpocząć pracę - powiedział naszemu reporterowi Rafał Tomasiak, prezes zarządu firmy Zortrax.

Olsztyńska firma współpracuje z wieloma firmami na świecie. W ubiegłym roku Dell zakupił aż pięć tysięcy drukarek M200. Drukarki sprzedawane są w ponad pięćdziesięciu krajach, dystrybucją zajmuje się niemal stu dystrybutorów. Zortrax jest prawie na każdym kontynencie.

Zastosowanie naszych urządzeń znalazło miejsce w wielu dziedzinach, począwszy od przemysłu, po biotechnologię, medycynę, sztukę. Nawet w modzie możemy częściej już spotkać odzież, czy buty drukowane w 3D. Najbardziej spektakularną dziedziną jest oczywiście medycyna - drukowanie implantów, protez. To bardzo rozwojowy kierunek, który już teraz ułatwia życie wielu niepełnosprawnym - mówi Tomasiak.

Aby firma ciągle była w światowym topie, konieczna jest praca nad nowościami i badania rynku druku 3D. Pod koniec maja światło dzienne ujrzy nowy model drukarki. Tym razem Zortrax chwali się, że drukowanie stanie się jeszcze łatwiejsze i szybsze. Czy fakt, że firma pochodzi z Olsztyna ma jakieś znaczenie dla biznesu?

W dobie internetu lokalizacja firmy nie ma znaczenia, mamy okno otwarte na świat, możemy dotrzeć do wszystkich. Czy to Olsztyn, czy Warszawa, to nie ma znaczenia, liczą się chęci - mówi Rafał Tomasiak.

Jak działa druk 3D?

Drukowanie w 3D polega na nakładaniu tworzywa warstwa po warstwie, by stworzyć gotowy model w trzech wymiarach. Materiał do druku, czyli filament podgrzewany jest do wysokich temperatur i nakładany na specjalną podstawę przez ekstruder lub inny aplikator. Wykorzystuje się plastikowe filamenty, proszki lub ciekły wosk. Oczywiście przed wydrukiem trzeba najpierw zaprojektować model 3D w specjalnym oprogramowaniu. W internecie można już bez problemu znaleźć setki darmowych, przykładowych, gotowych do druku projektów.