NASA opublikowała zdjęcie, które wyjątkowo przejrzyście pokazuje różnice między nowszymi i starszymi obszarami powierzchni jednego z największych księżyców Saturna, Enceladusa. Po lewej widać powierzchnię, która uległa przekształceniu stosunkowo niedawno - tam nie zdążyły się jeszcze nagromadzić ślady po uderzeniach planetoid, komet czy meteorów. Znacznie więcej kraterów widać w starszym rejonie - po prawej stronie u góry.

Gęstość kraterów to jeden z parametrów, które pomagają ustalić wiek danej powierzchni - z czasem bowiem liczba śladów uderzeń w naturalny sposób się zwiększa. Po lewej wyraźnie widać, że kraterów praktycznie nie ma, co sugeruje, że lodowe wulkany czy gejzery musiały tę powierzchnię kształtować jeszcze stosunkowo niedawno.

Zdjęcie Enceladusa wykonano 18 sierpnia bieżącego roku z pomocą długoogniskowej kamery sondy Cassini, rejestrującej obraz w paśmie światła zielonego. W chwili wykonania zdjęcia sonda była około 137 tysięcy kilometrów od mierzącego około 500 kilometrów średnicy księżyca. Północ księżyca jest u góry, przy czym oś obrotu jest przekręcona w prawo o 36 stopni.