Pszczoły mają bardzo dobry wzrok. Były pierwszymi owadami, u których naukowcy potwierdzili, że widzą w kolorach. Teraz okazuje się, że ten zmysł działa u nich bardzo szybko, nawet pięć razy szybciej, niż u człowieka. Naukowcy z Queen Mary, University of London piszą na łamach "Journal of Neuroscience", po co owadom tak szybkie spojrzenie.

Szybkość działania wzroku zależy od tego, jak dużo czasu potrzeba światłoczułym komórkom oka na zebranie obrazu i jak szybko potem obraz ten może zostać przesłany do mózgu. U owadów proces ten musi przebiegać szybciej niż u nas, bo ich życie zależy od szybkiej orientacji. Dzięki niej są w stanie uniknąć niebezpieczeństwa, znaleźć partnera, wyszukać pożywienie i wreszcie trafić z powrotem do gniazda czy ula.

Badania pokazały, że pszczoła jest w stanie zaobserwować zmiany natężenia światła nawet pięć razy szybciej, niż człowiek. Między innymi dlatego tak trudno nam czasem trafić owada gazetą.

Najnowsze badania, prowadzone przez naukowców z Queen Mary pokazały, że w przypadku widzenia barwnego, różnica nie jest już tak wyraźna. Mimo to pszczoła i tu okazuje się dwukrotnie szybsza od nas. To właśnie pozwala owadom w trakcie lotu dobrze orientować się w jasnych i zacienionych miejscach, rozpoznawać znajome kształty, czy wreszcie znajdywać kwitnące kwiaty pełne pożywienia.

Pszczoły zużywają na kolorowe widzenie więcej energii niż na czarno-białe, dlatego prawdopodobnie w celach oszczędnościowych "zdecydowały", że w kolorze mogą widzieć nieco wolniej.