Zespół archeologów z Torunia odkrył pozostałości po osadzie w jeziorze Gil Wielki na Pojezierzu Iławskim. Jeżeli przypuszczenia naukowców potwierdzą się, będzie to pierwsza osada z epoki kamienia odkryta w polskich wodach.

Odkrycia dokonała grupa archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak zapewniają, na razie potrzebne są dalsze badania i wykonanie pełnej dokumentacji stanowisk odkrytych podczas wiosennych wykopalisk. Już teraz jednak, jak podkreśla kierownik Zakładu Archeologii Podwodnej UMK dr hab. Andrzej Pydyn, możemy stwierdzić, iż przynajmniej jedna z płycizn jeziora Gil Wielki była wykorzystana w różnych okresach przez wiele społeczności.  

Na terenie, gdzie prowadzone były badania, odkryto sporo przykładów ceramiki - w tym neolitycznej a także, co bardziej interesujące, fragmenty naczyń związane z ludnością tzw. kultury ceramiki sznurowej. Kultura ceramiki sznurowej wywodzi się z terenów dzisiejszych Niemiec, a ludność, która ją tworzyła rzadko na stałe się osiedlała, dlatego zasięg wyrobów kultury ceramiki sznurowej, rozciąga się od Skandynawii po Alpy.

Naukowy czekają już  tylko na wynik badań fizykochemicznych, by ostatecznie potwierdzić to bezprecedensowe odkrycie.