Umiejętność zawisania w powietrzu, charakterystyczna dla kolibrów, jest bardzo silnie zależna od otoczenia. Wyniki badań naukowców z University of British Columbia wskazują, że ptak jest w stanie utrzymać stabilną pozycję tylko wtedy, gdy przed oczami ma stały obraz. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" niewiele potrzeba, by kolibra z równowagi wytrącić.

Zoolodzy z UBC Benjamin Goller i Douglas Altshuler postanowili sprawdzić zdolności kolibrów w nieco zakłóconym środowisku. Przygotowali im rodzaj pojnika przed ekranem LCD, na którym wyświetlano nieruchomy lub ruchomy obraz spirali. Okazało się, że nawet nieznaczny ruch spirali sprawiał, że ptaki nie były w stanie stabilnie zawisać w powietrzu i rytmicznie przemieszczały się w przód i w tył. Jeśli na ekranie wyświetlano na przemian stabilne i poruszające się obrazy, kolibry były w stanie odzyskać stabilność tylko częściowo.

Byliśmy zaskoczeni tym, jak silny i stabilny był ten zakłócający efekt. Ptaki zdolne do zawisania i pojenia się z dokładnością do milimetra nagle myliły się o centymetr - mówi Benjamin Goller. Podejrzewamy, że mózg kolibra jest tak precyzyjnie dostrojony do obsługi ruchu w polu widzenia, że każdy dodatkowy bodziec podczas zawisu może przekroczyć jego możliwości.

Zobacz filmy z doświadczeń [Goller & Altshuler 2014 PNAS materials]