Roboty nie będą w stanie w przyszłości w pełni zastąpić ludzi w życiu codziennym – zapowiadają francuscy naukowcy. Według rezultatów najnowszych badań, dyskusja z robotem, nawet posiadającym imponującą wiedzę, nigdy nie będzie tak interesująca jak rozmowa z drugim człowiekiem.

Badacze z renomowanego francuskiego Państwowego Centrum Poszukiwań Naukowych i z uniwersytetu w Marsylii twierdzą, że w czasie rozmów z robotem, nawet takim, który do złudzenia przypomina wyglądem i zachowaniem kobietę lub mężczyznę oraz posiada niezwykłą wiedzę z zakresu różnych dziedzin, ludzki mózg zachowuje się inaczej, niż w przypadku rozmowy z drugim człowiekiem. 

Niektóre części mózgu, w tym ośrodek przyjemności, są znacznie słabiej pobudzane. W mniejszej ilości wytwarzana jest też oksytocyna - hormon peptydowy stymulujący m.in. ufność, zazdrość, szczodrość czy chęć do współpracy. 

Francuscy naukowcy sugerują, że roboty mogą skutecznie ułatwiać człowiekowi życie codzienne i pomagać mu wykonywać skomplikowane zadania, ale porozumiewanie się z nimi będzie zawsze po prostu nieco nudne.

Opracowanie: