35 samic i 3 samce alpak zostały sprowadzone z Chile przez rzeszowską Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania do Centrum Zooterapii w Kielnarowej. Te egzotyczne zwierzęta będą wykorzystywane do alpakoterapii. Ta forma zooterapii sprawdza się szczególnie w przypadku dzieci autystycznych i z problemami emocjonalnymi. Alpaki to zwierzęta wielbłądowate, dające jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien - nazywane także alpaką.

Alpaki wyglądają jak żywe maskotki. Kontakt z nimi jest dla dzieci szczególnie przyjemny. Alpaki z natury nie lubią być dotykane, dlatego ich przygotowanie do zooterapii wymaga odpowiedniego treningu, dobrej znajomości behawioru zwierząt - przyznaje dr Sawaryn.

Prowadzenie hodowli alpak wymaga odpowiedniej wiedzy. Niewłaściwy pokarm może spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć zwierzęcia. Podstawą pożywienia alpak jest dobre wysokogatunkowe siano i trawa lub lucerna. W zimie są suplementowane odpowiednio przygotowanym ziarnem np. kukurydzy. Są to zwierzęta wielbłądowate, różnią się znacznie od rodzimych przeżuwaczy. Polscy weterynarze niewiele wiedzą o alpakach. Dlatego hodowcy z WSIiZ byli osobiście w Chile, aby poznać dokładnie tajniki profesjonalnej hodowli.

Każda alpaka to indywidualność

Hodowcy podkreślają, że kontakt z alpakami daje dużo przyjemności. Alpaki różnią się między sobą charakterami, niektóre są ciekawskie, inne płochliwe lub nieśmiałe. Nie lubią być same, są szczęśliwe w swoim stadzie. Niektóre zaprzyjaźniają się ze sobą, lubią razem jeść i odpoczywać. Ważne, aby takie rzeczy zaobserwować i nie rozdzielać "przyjaciółek".

Samiec Misiek jest np. urodzonym wokalistą i regularnie wyśpiewuje, co jest dość nietypowe dla alpak. Samica Promyk jest zazdrosna, kiedy karmione są inne alpaki. Odpędza je lub staje tak, by zablokować im dostęp do opiekunów. Śnieżka zachowuje się zawsze jak prawdziwa dystyngowana dama. Czarna Inez uwielbia być karmiona marchewką z ręki i przychodzi, kiedy naśladujemy jej głos (ciche westchnienia i muczenie). Chico (hiszp. Mały), choć jest najmniejszy wzrostem pośród samców, niepodzielnie panuje nad nimi charakterem. Żaden samiec nie ośmieli się jeść, kiedy Chico patrzy.

mat. prasowy (j.)