Słoneczna aktywność może mieć dla nas coraz większe znaczenie. Jej maksimum przypadnie mniej więcej na lata 2011-12, a astronomowie przewidują, że w tym cyklu będzie ono dość silne. Jesli założyć, że rozwój elektroniki, telefonii komórkowej, technik satelitarnych bedzie postępował tak szybko jak do tej pory, za 3-4 lata będziemy od nich uzależnieni w nieporównanie większym stopniu, niż obecnie. Tymaczasem, towarzyszące burzom na Słońcu zakłócenia pola magnetycznego Ziemi mogą uszkodzić wiele ważnych dla nas systemów.
Maksimum aktywności Słońca i owe groźne dla satelitów burze magnetyczne, mogą być poważnym problemem także dla sieci energetycznych. A my sami możemy mieć kłopoty nie tylko z rozmowami przez telefony komórkowe, ale nawet z wyciągnięciem pieniędzy z bankomatów.