Wołodymyr Zełenski jest w drodze do Argentyny, gdzie w niedzielę weźmie udział w zaprzysiężeniu Javiera Mileia na nowego prezydenta tego kraju - przekazał prezydent Ukrainy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Pobyt w Argentynie będzie pierwszą wizytą Zełenskiego w Ameryce Południowej od rozpoczęcia przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie w 2022 roku.

"W drodze do Argentyny spotkałem się z premierem Republiki Zielonego Przylądka Ulissesem Correią. To było pierwsze spotkanie przywódców w historii naszych dwustronnych stosunków. Głos Republiki Zielonego Przylądka jest głosem demokracji i wsparcia dla nas w ONZ, popierającym rezolucje, które są kluczowe dla Ukrainy" - napisał Zełenski na platformie X.

"Podziękowałem premierowi za wsparcie inicjatywy humanitarnej 'Ziarno z Ukrainy' i zaprosiłem Republikę Zielonego Przylądka do przyłączenia się do realizacji ukraińskiej formuły pokoju" - oświadczył Zełenski.

Javier Milei, który 19 listopada zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich w Argentynie, obejmie urząd w niedzielę. Zełenski rozmawiał już z prezydentem elektem w drugiej połowie listopada. Milei zaoferował Zełenskiemu, że jego kraj może być gospodarzem szczytu Ukraina-Ameryka Łacińska.