Amerykańskie odrzutowce bojowe przez przypadek zbombardowały Wielką Rafę Koralową u wybrzeży Australii. Była to część manewrów wojskowych.

Dwa samoloty zrzuciły cztery bomby w odległości około 50 metrów od Wielkiej Rafy Koralowej. Do zdarzenia doszło w czasie ćwiczeń wojskowych prowadzonych wspólnie przez amerykańskie i australijskie siły wojskowe.

Samoloty miały zrzucić nieuzbrojone bomby na wyspę Townshend, położoną z dala od rafy. Okazało się jednak, że maszyny mają zbyt mało paliwa i przez to muszą szybciej zrzucić ładunki.

Każda z bomb ważyła ponad 200 kilogramów. Dowództwo US Navy zapewnia, że zrzucone bomby nie wyrządziły szkód, ponieważ żadna z nich nie eksplodowała. Znajdują się także na tyle głęboko, że nie będą przeszkadzały przepływającym tam statkom.

Wielka Rafa Koralowa to największa rafa koralowa na świecie. Została oan wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Rozciąga się ona na ponad 2600 km wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii. Wielka Rafę Koralową da się zobaczyć z kosmosu.