Założyciel sieci sklepów IKEA Ingvar Kamprad, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, był w czasie II wojny światowej aktywnym nazistą - twierdzi autorka najnowszej książki poświęconej Szwedowi. Powołuje się przy tym na dokumenty szwedzkiej służby bezpieczeństwa.

Dziennikarka szwedzkiej telewizji publicznej SVT Elisabeth Asbrink w książce "W Lesie wiedeńskim wciąż stoją drzewa" porównała dokumenty szwedzkiej służby bezpieczeństwa, z których wynika, że Kamprad nie tylko sympatyzował z ruchem nazistowskim w Szwecji, ale także należał do nazistowskiej partii Svensk Socialistisk Samling (Szwedzka Koalicja Socjalistyczna).

W odnalezionych w archiwum aktach założyciel IKEA w 1943 został opisany jako nazista, który werbuje do organizacji nowych członków. To trochę dziwne, że Kamprad sam nie ujawnił tych informacji - skomentowała w telewizji SVT autorka książki Elisabeth Asbrink. Dotychczas Kamprad przyznał się jedynie do kontaktów z nazistowskim ruchem młodzieżowym, które określił jako "grzech młodości".

W swojej książce Asbrink ujawnia również m.in., że Kamprad po wojnie utrzymywał kontakty z działającym w organizacjach nacjonalistycznych i neonazistowskich Perem Engdahlem. W 1950 roku Kamprad został zaproszony na jego ślub.

Publikacje skomentował rzecznik Kamprada. Ingvar Kamprad wielokrotnie mówił, że to był największy błąd w jego życiu i 20 lat temu przeprosił wszystkich - powiedział szwedzkiej agencji TT Per Heggenes. Jak podkreślił, przeszłość założyciela koncernu IKEA nie ma wpływu na wizerunek firmy.