Wybieracie się w czasie wakacji do Paryża i nie znacie francuskiego? Bez paniki! Będziecie mieli do dyspozycji aplikację na smartfony, dzięki której nigdy nie zgubicie się we francuskiej stolicy.

Już od 1 lipca będzie można darmowo instalować w smartfonach aplikację dla turystów "Zwiedzajcie Paryż metrem" ("Visiter Paris en Metro"), którą przygotowano w siedmiu językach. Nie ma wprawdzie jeszcze wersji polskojęzycznej, ale wystarczy znać np. trochę angielski, niemiecki lub rosyjski.

Stołeczne przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej (RATP) oferuje automatyczną geolokalizację użytkownika we francuskiej stolicy, podpowiada, jak najprościej i najszybciej dojechać do zabytków, hoteli, na lotnisko lub do innego dowolnie wybranego miejsca. Aplikacja z dokładnością do minuty poinformuje też, ile czasu trzeba czekać na danym przystanku autobusowym lub stacji metra.

Aplikacja to jednak niejedyne udogodnienie, które Paryż oferuje turystom. Już od ponad roku w Luwrze czekają także kilkustronicowe darmowe przewodniki po tym sławnym muzeum. Wśród nich znajdziemy także wersję w języku polskim.

Przewodniki zawierają między innymi informacje praktyczne oraz plany poszczególnych sal Luwru, na których zaznaczono, gdzie znajdują się najważniejsze dzieła. Informatory można również pobrać na stronach internetowych muzeum i wydrukować przed wyjazdem do Francji.

Od kwietnia 2011 roku również Pałac w Wersalu udostępnia polskojęzyczne wersje planów zwiedzania oraz audio-przewodniki.

(bs)