W więzieniu w Starke, na Florydzie, dokonano egzekucji 61-letniego Manuela Valle, który został skazany na karę śmierci za zabójstwo policjanta w 1978 r.

Valle, z pochodzenia Kubańczyk, był pierwszym skazanym, który został stracony przy pomocy zastrzyku nowej trucizny pod nazwą Pentobarbital. Według ekspertów nie pozbawia ona całkowicie świadomości i tym samym naraża skazańca na dodatkowe cierpienia.

Z tego powodu obrończyni skazanego Suzanne Myers Keffer wniosła w ostatniej chwili przed egzekucją apelację do Sądu Najwyższego USA. Egzekucję odroczono o trzy godziny, ale apelacja została odrzucona.

Valle został skazany za śmiertelne postrzelenie w 1978 r., w Coral Gables, policjanta Louisa Penę. Postrzelił wówczas także drugiego policjanta Gary'ego Spella, któremu uratowała życie kamizelka kuloodporna.

Była to już 37 egzekucja skazanego na karę śmierci w Stanach Zjednoczonych od początku br. Dokonano jej krótko po egzekucji Troya Davisa w Georgii, skazanego także za zabójstwo policjanta, którego stracono mimo poważnych wątpliwości co do tego czy rzeczywiście dopuścił się tego czynu.