Minister sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Aleksandr Konowałow poinformował, że jego resort otrzymał dokumenty niezbędne do przekazania Ukrainie Nadii Sawczenko. Władze rosyjskie skazały wcześniej lotniczkę na 22 lata kolonii karnej.

Konowałow, cytowany przez agencję RIA-Nowosti, oświadczył, że dokumenty przesłała Federalna Służba Więzienna Rosji (FSIN). Decyzja o ewentualnym wydaniu Sawczenko należeć będzie do sądu w Moskwie.

4 maja FSIN uzależniła skierowanie do sądu dokumentów w sprawie Sawczenko od zagwarantowania przez władze w Kijowie, że lotniczka odbędzie na Ukrainie wyrok wydany przez sąd w rosyjskim Doniecku.

Wcześniej adwokaci Sawczenko informowali, że wypełniła ona wszystkie dokumenty konieczne do przekazania jej Ukrainie. Podali, że dokumenty były adresowane do kierownictwa FSIN. Ukrainka odmówiła w nich przyznania się do winy, jednocześnie zgadzając się na zapłacenie grzywny w wysokości 30 tys. rubli (ok. 465 dolarów).

Sawczenko znajduje się obecnie w więzieniu w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim na południu Rosji.

Rosyjskie władze oskarżyły, a następnie w marcu 2016 roku skazały Sawczenko, uznając ją za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko, która jako urlopowana oficer ukraińskiej armii walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom, nie przyznała się do winy. Lotniczka utrzymuje, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici.

Jeden z obrońców Sawczenko, Ilja Nowikow, poinformował w ubiegłym miesiącu, że omawiana jest jej wymiana na Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa, dwóch żołnierzy sił specjalnych (specnazu) rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU), ujętych w maju ubiegłego roku w Donbasie na wschodniej Ukrainie, gdzie walczyli w szeregach prorosyjskich separatystów. W zeszłym miesiącu sąd w Kijowie skazał ich na kary po 14 lat więzienia.

(az)