Program piłkarski włoskiej telewizji RAI służył mafiosom do przekazywania poleceń siedzącym za kratkami kompanom. Mafia wykorzystywała audycję "Quelli che il Calcio". "Fani futbolu" przesyłali tekstowe wiadomości, które pojawiały się na paskach biegnących na ekranie. W rzeczywistości były to polecenia dla uwięzionych mafiosów.

Przypuszczamy, że to nie jedyny sposób komunikowania się z osadzonymi. Na pierwszy rzut oka były to zwyczajne sprawy, ale tak naprawdę to były ważne informacje dla mafijnych szefów - poinformował w wywiadzie dla włoskiej agencji prasowej ANSA przedstawiciel państwowej agencji ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej Enzo Macri. Dodał, że telewizyjna stacja nie wiedziała o takim nadużywaniu jej programu.

Według Macriego, wiadomości były przeznaczone dla około 600 uwięzionych mafijnych bossów, którzy przebywali w osobnych celach, bardzo często bez możliwości otrzymywania lub wysyłania korespondencji, a także bez prawa używania telefonów komórkowych. Tak więc jedynym sposobem komunikowania się ze światem zewnętrznym pozostawała... telewizja.