Na 15 lat i 4 miesiące pozbawienia wolności skazał w Rzymie sąd pierwszej instancji księdza, który przez co najmniej dziesięć lat dopuszczał się nadużyć seksualnych wobec siedmiorga dzieci powierzonych mu przez rodziców. Prokurator domagał się osiemnastu lat więzienia.

Ks. Ruggero Conti, były proboszcz podrzymskiej parafii w miejscowości Selva Candida, ma też wypłacić ofiarom odszkodowanie w wysokości 200 tysięcy euro. Do nadużyć doszło w latach 1998-2008.

Według odczytanego wyroku duchowny dopuszczał się nie tylko przemocy seksualnej, ale też nakłaniał dzieci do prostytucji. Aresztowany został 30 czerwca 2008 roku, podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Ofiarami księdza były dzieci pochodzące z rodzin przeżywających szczególne trudności, co było powodem, że powierzano je jego trosce. Śledztwo wykazało, że dopuszczał się podobnych czynów już 25 lat temu, gdy - nie będąc jeszcze osobą duchowną - był nauczycielem wychowania seksualnego w Legnano na północy Włoch.

Po ogłoszeniu wyroku w sprawie księdza pedofila wikariusz jego diecezji Porto-Santa Rufina pod Rzymem wydał oświadczenie, w którym wyraża "głębokie ubolewanie z powodu tego, co się wydarzyło" oraz "bliskość i pełną solidarność diecezji z ofiarami", a także "szacunek" dla wyroku. Zapowiedział też, że wobec byłego proboszcza wyciągnięte zostaną także kościelne konsekwencje.