Jekaterynburski pomnik Borysa Jelcyna, pierwszego prezydenta Rosji po rozpadzie ZSRR, został poważnie uszkodzony. W nocy wandale oblali monument niebieską farbą i zerwali z niego litery.

Specjaliści przewidują, że czyszczenie i naprawa pomnika zajmie dwa dni. 10-metrowa statua Jelcyna dłuta Georgija Frangulana jest wykonana z białego marmuru. Ten sam rzeźbiarz jest autorem pomnika na grobie byłego prezydenta na moskiewskim Cmentarzu Nowodziewiczym. Monument w Jekateryburgu, mieście rodzinnym Jelcyna, stoi przy ulicy jego imienia.

Pomnik został odsłonięty 1 lutego w 2011 roku, w 80. rocznicę urodzin pierwszego prezydenta Rosji. W uroczystości uczestniczył ówczesny prezydent federacji Dmitrij Miedwiediew.

Przywódca kochany i nienawidzony

Jelcyn przewodził Rosji w latach krachu systemu komunistycznego i rozpadu ZSRR. Przez jednych był gloryfikowany za otwarcie Rosji na kapitalizm, a przez innych potępiany za chaos w kraju i pauperyzację społeczeństwa.

Ze stanowiska prezydenta ustąpił w grudniu 1999 roku, przekazując władzę ówczesnemu premierowi Władimirowi Putinowi. Zmarł w kwietniu 2007 roku w wieku 76 lat.