W belgijskiej miejscowości Verviers odnaleziono serce pierwszego burmistrza tego miasta. Do tej pory sądzono, że jest to legenda.

Legenda głosi, że w fontannie ukryto serce pierwszego burmistrza miasta. Okazało się, że legenda jest prawdziwa.

Żeliwną skrzynkę zawierające serce pierwszego burmistrza Verviers, Paula Davida odkryto 20 sierpnia w środku fontanny noszącej imię burmistrza, która znajduje się na Zielonym Placu w Verviers. O odkryciu poinformował Maxime Degey, radny miasta.

Odkrycia dokonano w ramach projektu "Verviers, przyjazne miasto". Jak poinformował radny, liczne ślady historyczne donosiły o obecności skrzynki z sercem ukrytej w fontannie.

Paul David w latach 1798 -1839 był burmistrzem Vierviers. Jego popiersie z brązu wykonane przez rzeźbiarza Clément Vivroux znajduje się na cokole fontanny. David był także pierwszym burmistrzem tego miasta od powstania Belgii w 1830 roku.

Pierwotnie jego serce umieszczono w ratuszu, jednak 25 czerwca 1883 roku zostało przeniesione i ukryte w fontannie jego imienia, która wzniesiono 44 lat po jego śmierci. Skrzynka nie została otwarta. Obecnie jest wystawiona na pierwszym piętrze Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts) przy ulicy Renier.

Ten niezwykły przedmiot można oglądać  do 20 września w sali muzealnej poświęconej Pierre'owi Davidowi.

Opracowanie: