Dwaj mieszkańcy Chicago zostali aresztowani i oskarżeni o przygotowywanie zamachu terrorystycznego na redakcję duńskiego dziennika, który w 2005 roku opublikował karykatury Mahometa. Informację podało we wtorek amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Mężczyźni - 49-letni Amerykanin David Headley i 48-letni obywatel kanadyjski urodzony w Pakistanie Tahawwur Rana - są oskarżani o spisek terrorystyczny poza granicami Stanów Zjednoczonych i wspieranie materialne ugrupowania terrorystycznego. Zostali aresztowani odpowiednio 3 i 18 października w Chicago. Headleyowi grozi dożywocie, a Ranie 15 lat więzienia.

Śledczy skonfiskowali Headleyowi m.in. nagrania wideo, przedstawiające budynek redakcji dziennika "Jyllands-Posten" za dnia i w nocy, a także budynki wojskowe w pobliżu kopenhaskiego dworca. FBI odnalazło również u niego bilet lotniczy z Atlanty do Kopenhagi na 29 października i ustaliło, że wielokrotnie kontaktował się ze swoimi współpracownikami w Pakistanie.

Amerykańskie władze zapewniły, że w samym Chicago i okolicach nie ma obecnie zagrożenia atakami, a aresztowania nie mają związku z innymi spiskami terrorystycznymi wykrytymi w Nowym Jorku, Illinois, Teksasie i Bostonie.

Duński dziennik po raz pierwszy opublikował 12 karykatur Mahometa we wrześniu 2005 roku. Przedrukowanie ilustracji w innych krajach wywołało w 2006 roku falę zamieszek w wielu państwach islamskich. W czerwcu 2008 roku w samobójczym zamachu przed duńską ambasadą w Islamabadzie zginęło sześć osób. Do przeprowadzenia zamachu w odwecie za publikację karykatur przyznała się Al-Kaida.