Boeing 737 należący do ukraińskich linii lotniczych Ukrainian International Arlines ze 176 osobami na pokładzie rozbił się po starcie z międzynarodowego portu lotniczego Teheran-Imam Khomeini w Iranie. Maszyna tuż po starcie zamieniła się w kulę ognia. Nikt nie przeżył katastrofy. Strona irańska podała, że samolot miał techniczne problemy, ale agencja informacyjna Al Hadath w Ammanie twierdzi, że maszynę przez pomyłkę zestrzeliła irańska obrona przeciwlotnicza. Al Hadath nie podaje jednak źródeł tej informacji.

Do katastrofy doszło zaraz po starcie z lotniska Imama Chomeiniego. Samolot spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar - poinformował rzecznik agencji lotnictwa cywilnego Reza Dżafarzadeh.

Rzecznik dodał, że na miejscu katastrofy pracują już eksperci i śledczy w związku ze wszczęciem dochodzenia. Maszyna stoi w ogniu, ale wysłaliśmy już kilka ekip. Być może będziemy w stanie ocalić jakichś pasażerów - mówił państwowej telewizji Pirhossein Koulivand, szef irańskiej agencji ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych. Czerwony Półksiężyc poinformował jednak, że "nie ma szans na znalezienie żywych pasażerów"

Ukraińska ambasada w Iranie zaznacza, że przyczyną katastrofy maszyny była awaria silnika. Nie ma mowy o zamachu terrorystycznym - zaznaczono. Według ambasady bilety na lot kupiło 168 osób.


Premier Ukrainy: Na pokładzie znajdowało się 176 osób

Samolot leciał do Kijowa - twierdzą irańskie media. Początkowo informowano, że na pokładzie znajdowało się 180 osób. Później podano bardziej precyzyjne dane. 

Na pokładzie samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA znajdowało się 176 osób - poinformował premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk. 

Szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko podał, że w katastrofie zginęło 82 Irańczyków oraz 63 Kanadyjczyków. Życie straciło także dwóch pasażerów, będących obywatelami Ukrainy oraz 9-osobowa ukraińska załoga. Na pokładzie samolotu znajdowało się również 10 obywateli Szwecji, 4 obywateli Afganistanu, 3 Niemców oraz 3 Brytyjczyków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Katastrofa Boeinga w Teheranie: Kto był na pokładzie samolotu? 

Problemy techniczne? Al Hadath: Samolot przez pomyłkę zestrzeliła irańska obrona przeciwlotnicza

Znaleziono już czarną skrzynkę samolotu.

Agencja Reutera podała, że powodem katastrofy były problemy techniczne zaraz po starcie, ale mające siedzibę w Ammanie w Jordanii agencja informacyjna Al Hadath - na które powołuje się unian.net - podało, że samolot przez pomyłkę zestrzeliła irańska obrona przeciwlotnicza. Agencja nie podaje jednak źródeł tej informacji.

Reuters przypomina, że produkowany od późnych lat 90. Boeing 737-800 cieszy się reputacją dobrej maszyny w przeciwieństwie do nowocześniejszego Boeing 737 MAX, który - jako model - był unieruchomiony przez 10 miesięcy po dwóch głośnych katastrofach, do jakich doszło w ostatnich latach.

Irańska telewizja państwowa podała, że spośród 176 osób na pokładzie 32 były obcokrajowcami

Wcześniej Iran ostrzelał rakietami dwie amerykańskie bazy na terytorium Iraku