Na Majdanie Niepodległości w Kijowie wkrótce stanie choinka. Ustawianie świątecznego drzewka odbywa się w asyście wzmocnionych sił milicyjnych, które otoczyły główny plac stolicy Ukrainy szczelnym kordonem. Nad ranem siłą zlikwidowano tam miasteczko namiotowe drobnych przedsiębiorców. Protestowali oni przeciwko nowej polityce podatkowej władz.

Milicja zablokowała także wszystkie znajdujące się tu wejścia do metra, zakazując wstępu na Majdan zarówno zwykłym obywatelom, jak i dziennikarzom.

Ukraińscy przedsiębiorcy protestowali w Kijowie od 22 listopada, domagając się odwołania uchwalonego przez parlament i niekorzystnego dla nich nowego kodeksu podatkowego.

Wczoraj Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy, na polecenie prezydenta Wiktora Janukowycza, uwzględniła część postulatów małego i średniego biznesu i uchwaliła ten dokument ponownie.

Przedsiębiorcy oświadczyli, że to rozwiązanie ich nie satysfakcjonuje i zapowiedzieli kolejne protesty. Oświadczyli jednocześnie, że mają zamiar domagać się ustąpienia prezydenta i parlamentu, oraz rozpisania na wiosnę wyborów parlamentarnych i prezydenckich.