Co najmniej 120 osób zginęło w trzęsieniu ziemi do jakiego doszło dziś nad ranem w środkowych Włoszech. Trzęsienie o sile 6,2 w skali Richtera spowodowało zawalenie się części miasta. Pod gruzami mogą być uwięzione setki osób. Jak podał polski MSZ, nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy. Śledźcie naszą relację minuta po minucie!

Co najmniej 120 osób zginęło w trzęsieniu ziemi do jakiego doszło dziś nad ranem w środkowych Włoszech. Trzęsienie o sile 6,2 w skali Richtera spowodowało zawalenie się części miasta. Pod gruzami mogą być uwięzione setki osób. Jak podał polski MSZ, nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy. Śledźcie naszą relację minuta po minucie!
Trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech /PAP/EPA/CLAUDIO ACCOGLI /PAP/EPA
Aby odświeżyć stronę wciśnij F5 lub włącz automatyczne odświeżanie :


17:40

"La Repubblica": liczba zabitych w nocnym trzęsieniu ziemi wciąż rośnie. Jest już co najmniej 80 ofiar

17:07

Potężnym problemem jest komunikacja. Uszkodzone zostały niektóre linie komunikacyjne i nadajniki. Czerwony Krzyż uruchomił więc na miejscu kilka sieci WiFi. Dzięki temu uratowani pierwszy raz od rana mogą skontaktować się z rodzinami.

Czerwony Krzyż i rząd w Rzymie proszą wszystkich w centralnych Włoszech, by zdjęli hasła ze swoich sieci WiFi

Ruszyła także wielka zbiórka krwi. Tej potrzeba jest sporo.

16:59

W poszukiwaniach ludzi przysypanych gruzami, służby coraz częściej korzystają z ciężkiego sprzętu - spychaczy do udrażniania ulic, koparek i dźwigów do podnoszenia najcięższych fragmentów gruzu.

16:43

Mamy kolejne potwierdzenie ze strony Wydziału Kryzysowego włoskiego MSZ, że wśród kolejnych zidentyfikowanych zabitych i rannych nie ma obywateli RP - poinformował dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

16:29

Wstrząsająca skala zniszczeń po trzęsieniu ziemi. Zobaczcie filmy i zdjęcia

16:22

Lokalne władze: 73 ofiary śmiertelne trzęsienia

16:00

Ratownicy twierdzą, że choć każda kolejna minuta zmniejsza szanse na znalezienie pod gruzami żywych ludzi, to na korzyść wszystkich działa pogoda. Jest ciepło, nie pada. Jeżeli wiec ktoś ma dostęp do powietrza - ma szansę doczekać pomocy.

Pod gruzami wciąż jest kilkaset osób. Służby korzystają ze wszystkich możliwości: nad Amatrice latają już śmigłowce, do każdego na linie podwieszony jest ratownik. Dzięki tej nietypowej taktyce - można powoli odgruzowywać najdelikatniejsze miejsca.

Ci którzy zostali uratowani dostają pomoc, bo stracili wszystko. Niektórzy są w samej bieliźnie.

15:30

Do co najmniej 63 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi - poinformowała włoska agencja Ansa. W miejscowości Amatrice śmierć poniosło 35 osób, a 11 w Accumoli. Nie ma oficjalnego potwierdzenia tych liczb.

Ofiary śmiertelne są także w miejscowościach Arquata i Pescara del Tronto.

15:00

Włoska obrona cywilna podaje, że wciąż co najmniej kilkaset osób jest przysypanych ziemią i ruinami domów. Z wieloma jest kontakt, a ratownicy walczą, żeby do nich dotrzeć.

14:58

Premier Beata Szydło złożyła na ręce premiera Włoch - Matteo Renziego - wyrazy głębokiego współczucia dla osób dotkniętych skutkami tragicznego trzęsienia ziemi.

14:55

W ciągu pierwszych trzech godzin po trzęsieniu odnotowano 17 wstrząsów wtórnych, w tym największy o sile 5,5 w skali Richtera. Według włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii do tej pory odnotowano 160 wstrząsów wtórych.

14:52

Nikt nie zostanie pozostawiony samemu sobie, żadna rodzina, żadne miasto, żadna wioska - zadeklarował szef włoskiego rządu, dziękując ekipom ratowniczym za wysiłki podejmowane po kataklizmie. Musimy zabrać się do pracy (...) aby przywrócić nadzieję temu regionowi, który został tak silnie dotknięty - apelował premier w krótkim wystąpieniu transmitowanym w telewizji.

14:38

"La Repubblica": jest już ponad 60 ofiar trzęsienia ziemi. Burmistrz Amatrice: "Połowy miasta nie ma"

14:10

Teraz każda kolejna godzina oddala niebezpieczeństwo wystąpienia silnych wstrząsów wtórnych - mówi w rozmowie z reporterem RMF FM profesor Stanisław Lasocki z krakowskiego Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

O ile główne trzęsienia ziemi są nieprzewidywalne, to aktywność i produktywność wstrząsów następczych jest dobrze poznana i wiadomo, że prawdopodobieństwo wystąpienia silnych zdarzeń, zbliżonych do głównego trzęsienia ziemi, bardzo szybko spada z czasem. Więc módlmy się, żeby kolejne godziny były bez wstrząsów następczych, bo już - powiedzmy - za dwa dni będą one niezagrażające - dodaje.

13:43


Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 50 - podał na swej stronie internetowej włoski dziennik "La Stampa". Wcześniej informowano o 38 zabitych. Według gazety setki ludzi wciąż pozostają pod gruzami.

13:17


Według najnowszych danych w katastrofie zginęło co najmniej 38 osób, jednak władze ostrzegają, że bilans może rosnąć, bo wciąż wiele osób jest pod gruzami.

Najbardziej poszkodowane rejony to m.in. miejscowości w regionach Lacjum, Umbria i Marche: Accumoli, Amatrice i Pescara del Tronto.

12:54

Obraz po trzęsieniu ziemi jest wstrząsający. Internauci publikują zdjęcia przed i po katastrofie.

12:50

Premier Włoch Matteo Renzi podziękował ekipom ratunkowym za wysiłek i pomoc po trzęsieniu ziemi. Szef rządu planuje odwiedzić miejsce tragedii po południu.

12:04

Wśród zidentyfikowanych dotychczas ofiar trzęsienia ziemi we Włoszech nie ma polskich obywateli - poinformował dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

11:38

Do 37 wzrosła liczba ofiar trzęsienia ziemi. Setki osób zostało rannych.

11:37


Papież Franciszek wyraził żal podczas środowej audiencji generalnej z powodu tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkowe Włochy. Zrezygnował z katechezy, by modlić się z zebranymi na placu Świętego Piotra za ofiary kataklizmu. Proszę was, byście razem ze mną połączyli się w modlitwie, aby Jezus Chrystus, którego zawsze porusza ludzkie cierpienie, pocieszył zasmucone serca i zesłał ukojenie - powiedział Franciszek do kilkudziesięciu tysięcy wiernych zgromadzonych na audiencji.

11:06


Kopiemy, kopiemy, mamy nadzieję, że znajdziemy kogoś żywego - tak na pytania reporterów co teraz dzieje się w Accumoli odpowiadał przed chwilą burmistrz Stefano Petrucci.

Trzęsienie przetrwały stare, historyczne budynki, z których wiele jest tylko uszkodzonych. Te nowe, wzniesione w ostatnich latach zostały zniszczone. W miejscach, gdzie mogą znajdować się zasypani, zarządzono całkowitą ciszę. Ratownicy, którzy przeszukują rumowiska, nasłuchują najmniejszych oznak, że gdzieś tam mogą być ludzie.

10:44

Do co najmniej 18 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych - podały włoskie media, powołując się na lokalne władze. Poprzedni bilans mówił o 14 zabitych.

10:13


Nawet dziennikarze prawie rozpłakali się na żywo, bo budynki jak zrobione z mąki się totalnie rozwaliły. Ta sytuacja jest jeszcze groźna - mówi w rozmowie z RMF FM Enrico Buscema, włoski dziennikarz. Jak nam mówił, dojazd karetek w niektórych miejscach jest utrudniony, bo wąskie włoskie uliczki zostały zasypane przez gruzy. Służby proszą o nieużywanie telefonów komórkowych; w tej chwili potrzeba jest też krew dla poszkodowanych.

9:49

Na zdjęciach, które pojawiają się w sieci widać, jak ogromna jest skala zniszczeń.

9:45

"Totalna dewastacja" - tak o krajobrazie po trzęsieniu mówią świadkowie i turyści, przebywający w rejonie katastrofy.

9:15

Do co najmniej 14 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi - wynika z informacji podawanych przez miejscowe media. Trzy osoby zginęły we własnych domach w miejscowościach Pescara del Tronto i Arquata w regionie Marche - poinformowali karabinierzy. Zwłoki pięciu osób wydobyto z gruzów budynków, które zawaliły się w wypoczynkowej miejscowości Amatrice, w regionie Lacjum, położonej niedaleko epicentrum trzęsienia - podała stacja informacyjna Rainews24, nie podając źródeł. Burmistrz miasta Accumoli, również położonego w niewielkiej odległości od ogniska wstrząsów, powiedział z kolei włoskiej agencji Agi, że zginęło tam sześć osób, w tym rodzice i dwoje małych dzieci.

8:50


Amerykański ośrodek sejsmologiczny USGS poinformował, że trzęsienie ziemi nastąpiło o godz. 3.36; ognisko wstrząsów zlokalizowano w odległości ok. 80 km na południowy wschód od miasta Perugia, na niewielkiej głębokości 10 km. Najbardziej dotknięte są regiony Umbria, Lacjum i Marchia. Wstrząsy odczuwalne były także w Rzymie, oddalonym od epicentrum o 150 km.

W ciągu pierwszych trzech godzin po trzęsieniu odnotowano 17 wstrząsów wtórnych, w tym najsilniejszy o sile 5,5 w skali Richtera - podały włoskie służby sejsmologiczne.

8:47

Po trzęsieniu ziemi potrzebna jest krew, służby proszą o zgłaszanie się do puntów krwiodawstwa - mówi Marzena Smoleńska, Polka mieszkająca we Włoszech, w rozmowie z RMF FM.

08:34

Wciąż nie jest znana ostateczna liczba ofiar trzęsienia ziemi. Ratownicy twierdzą, że pod gruzami wciąż znajdują się uwięzione osoby. Teraz trwa briefing służb ratunkowych.

8:25

Polscy strażacy są gotowi do niesienia pomocy po trzęsieniu ziemi we Włoszech. Jak dowiedział się nasz reporter Grzegorz Kwolek, do regionu Marche może udać się nawet 83 ratowników z 12 psami. Czekamy na sygnał od strony włoskiej - mówi w rozmowie z RMF FM brygadier Mariusz Feltynowski z Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności.

08:01


Do 10 wzrosła liczba zabitych w trzęsieniu ziemi w centralnych Włoszech.

Silne trzęsienie ziemi spowodowało poważne zniszczenia w mieście Amatrice. Jak poinformowały miejscowe władze, pod gruzami domów znajdują się ludzie.

"Nie ma pół miasta. Ludzie są pod gruzami" - powiedział telewizji RAI Sergio Pirozzi, burmistrz Amatrice, miasta położonego w regionie Lacjum.

Według amerykańskiej służby geologicznej USGS trzęsienie miało siłę 6,2 w skali Richtera.

07:52


Cześć domów w Amatrice - miejscowości najbardziej dotkniętej przez kataklizm - żywioł zmienił w gruzy. Na tych stertach pracują ekipy poszukiwawczo-ratownicze. Przeszukują je też mieszkańcy. Są sygnały, że pod gruzami mogą być uwięzieni ludzie. Wiele wąskich ulic tej górskiej miejscowości jest zablokowanych przez takie zwałowiska.

07:36


Aktualnie brak informacji, by wśród poszkodowanych w związku z trzęsieniem ziemi we Włoszech byli polscy obywatele - poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

W związku z trzęsieniem ziemi, do jakiego doszło z wtorku na środę w środkowej części Włoch, polskie służby konsularne na bieżąco monitorują sytuację. Są w kontakcie z miejscowymi władzami - podkreślił przedstawiciel polskiego MSZ.

07:11

Trwa akcja ratunkowa. Ratownicy z innych regionów jadą pomagać.

07:03

W sieci pojawiają się pierwsze nagrania z momentu trzęsienia:

07:00

Około godz. 3.40 obudził nas intensywny hałas. Coś się waliło, coś przewracało. Czuliśmy, że wszystko się rusza. Obudziliśmy dzieci i pobiegliśmy do drzwi. Sytuacja się uspokoiła, zostaliśmy w salonie. Szok nadszedł potem. Gdy w telewizji zobaczyliśmy, co się stało. Nasz dom jest stosunkowo nowoczesny, więc jemu nic się nie stało. To, co zobaczyliśmy na zdjęciach, jest przerażające - mówiła jedna z mieszkanek regionu, z którą rozmawiała telewizja CNN. 

06:49

Najnowsze zdjęcie z miejsca zdarzenia:

06:32

W tych regionach kraju trzęsienie ziemi było odczuwalne najbardziej:

06:30

Władze w Rzymie, gdzie trzęsienie także było odczuwalne i wywołało panikę, zapewniły, że monitorują sytuację i są w kontakcie z obrona cywilną.

06:25

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi.

(abs)