Widziałem przyjazne nastawienie Donalda Trumpa do Polski - mówi naszemu korespondentowi Pawłowi Żuchowskiemu Frank Spula - prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej. Dziś w Chicago kandydat Republikanów na prezydenta USA spotkał się z przedstawicielami Polaków w Stanach Zjednoczonych.

Jak przebiegało to spotkanie ?

Były dwa spotkania. Jedno prywatne z liderami Polonii, prezesami organizacji i członkami Polonii Amerykańskiej. Rozmawialiśmy na temat Rosji. O sprawach dotyczących stosunku Rosji do Polski. Rozmawialiśmy też o pomocy wojskowej dla Polski. Poruszyliśmy również temat współpracy gospodarczej. To była bardzo długa rozmowa. Trump mówił, co będzie robiła administracja, żeby promować relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Oczywiście była też rozmowa o starym temacie, czyli zniesieniu wiz.

Co wówczas powiedział Donald Trump ?

Powiedział, że jak on zostanie prezydentem to daje słowo, że będzie promował, żeby Polska była włączona do ruchu bezwizowego. Żeby wizy zostały wreszcie zniesione. Ja mu wówczas powiedziałem, że prezydent Obama obiecał to już prezydentowi Komorowskiemu, i że prezydent Bush też już to obiecał. Ale wiemy, że ani jeden ani drugi tej sprawy nie załatwił.  

Pan wierzy w słowa Donalda Trumpa ? On też może wiele obiecać.

Wie pan, mi to ciężko zrozumieć, że ta sprawa ciągnie się tyle lat. Od tylu lat rozmawiamy, żeby wizy zostały zniesione. Dwaj prezydenci obiecali i zawsze zganiają winę na polityków na Kapitolu. Jak był Bush to mówił, że to wina Demokratów. Jak jest Obama to mówi, że to wina Republikanów. Ja nie wiem, czy Trump może załatwić ten problem. Ale trzeba jego słowa brać poważnie i liczyć, że on pomoże to załatwić. Wspomniał, że on Polaków szanuje. Zaznaczył, że ma przyjaciół polskiego pochodzenia. Teraz możemy mu wierzyć. Kolejny krok to to, czy zostanie prezydentem.

Jak Pan odbiera podejście Donalda Trumpa do Polaków ?

Ja jestem zbudowany. Widziałem też entuzjazm wśród tych, którzy byli na tym spotkaniu. To się dało wyczuć. Wielu ludzi go popiera. Ale też wielu popiera Clinton.

A pan ?

Ja Donalda Trumpa.

A dlaczego akurat Trump ?

Ma dobre nastawienie do Polski. Dlatego, że do tej pory nikt za Polską się nie wstawiał. Czy to był Bush czy Obama. To wygląda tak, jakby Polska nie istniała. Jakby pan Obama chciał, żeby wizy były zniesione to już by dawno było zniesione.