​Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nazwał byłego sekretarza Stanu Rexa Tillersona “głupim jak but" i "leniwym jak diabli". Dzień wcześniej Tillerson powiedział, że ostrzegał Trumpa przed łamaniem prawa.

Mike Pompeo robi świetną robotę, jestem z niego dumny. Jego poprzednik, Rex Tillerson nie miał potrzebnych umiejętności umysłowych. Był głupi jak but i nie mogłem się go pozbyć. Był leniwy jak diabli. Teraz na szczęście mamy całkiem nowe rozdanie - napisał Donald Trump na Twitterze.

Trump zwolnił Tillersona w marcu po tym jak obaj wielokrotnie nie zgadzali się w sprawach polityki prowadzonej m.in. wobec Korei Północnej, Rosji i Iranu. Dodatkowo media informowały, że Tillerson prywatnie nazywał prezydenta USA "idiotą".

W rozmowie z CBS News Tillerson określił Trumpa jako "niezdyscyplinowanego". Według byłego dyplomaty prezydent Stanów Zjednoczonych nie lubi czytać raportów i nie przepada za wdawaniem się w szczegóły.

Były sekretarz Stanu miał także pouczać Trumpa, że nie może robić rzeczy, które nie są zgodne z prawem lub traktatami. Musiałem mu powiedzieć: panie prezydencie, rozumiem czego ode mnie wymagasz, ale nie możemy tego tak zrobić. To łamie prawa, to łamie traktaty - mówił Tillerson. Bardzo go to zdenerwowało- dodał.

Kiedy Rex Tillerson został wybrany na sekretarza Stanu, Trump chwalił jego doświadczenie i znajomość geopolityki. Twierdził, że to "wspaniały kandydat na to stanowisko".