Akcja ratunkowa na Bałtyku zakończona - informuje Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne. W tej chwili dwa kutry holują norweski kontenerowiec Ocean Caroline do najbliższego portu w Szwecji. Wcześniej z tonącej jednostki ewakuowano 8 marynarzy.

Decyzję o odholowaniu norweskiej jednostki podjęto po konsultacji z kapitanem, który wraz z dwoma oficerami, został na pokładzie Ocean Caroline. Pozostała część załogi jeszcze przed południem śmigłowcem Marynarki Wojennej została przetransportowana do Gdyni. Marynarze są w tej chwili w jednym z tamtejszych hoteli. Jak dowiedział się nasz reporter, nie obyło się jednak bez pewnych problemów. Posłuchaj relacji Wojciecha Jankowskiego:

Norweska jednostka zaczęła tonąć 12 mil morskich na północny zachód od platformy wiertniczej Petro-Balticu. Według wstępnych ustaleń, pękło poszycia kadłuba na wysokości ładowni. Na pomoc jednostce wysłano m.in. dwa statki - Afrodytę z Petro-Balticu i ratowniczą Bryzę.

Dodajmy, że przez cały czas w pogotowiu – jak wyjaśnia Mirosława Więckowska z Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego – są już służby, które w razie potrzeby będą neutralizować ewentualny wyciek paliwa. Na statku jest go 21 ton.