Jak może skończyć się spacer po Placu Czerwonym? Na pewno źle, jeśli jesteś gejem. Ukryta kamera zarejestrowała reakcję Rosjan na parę mężczyzn trzymających się za ręce.

Wydarzenie zostało upozorowane. Dwóch członków internetowej ChebuRussiaTV udawało parę homoseksualistów. Trudno nazwać tę sytuację prowokacją. Był to raczej eksperyment społeczny, który miał pokazać, czy powszechnie znane antygejowskie usposobienie i uprzedzenia Rosjan co do osób o innej orientacji seksualnej znajdują swoje odzwierciedlenie w ich codziennym zachowaniu.

Efekt? Niestety spodziewany. Mężczyźni budzili powszechne zainteresowanie i stali się adresatami niewybrednych komentarzy ze strony przechodniów. "Coś was za wielu w Rosji", "Co się dzieje z tym krajem!?" "Wynoście się Rosji!" - to tylko niektóre z nich, przy czym w większości były one okraszone wulgaryzmami.

Na tym jednak się nie skończyło. Para dwukrotnie spotkała się z przemocą ze strony mieszkańców Moskwy. Mimo że wynik eksperymentu był do przewidzenia, kontrast pomiędzy nienapastliwym zachowaniem twórców akcji a agresją ulicy jest rażący. Moskwa to nie miejsce na trzymanie się za ręce.

 (jkz)