"To był bardzo dobry rok w stosunkach polsko-amerykańskich" - mówi Piotr Wilczek ambasador naszego kraju w Waszyngtonie. Polski dyplomata podkreśla, że z optymizmem patrzy w przyszłość, ale jak dodaje 2019 rok będzie bardzo ciekawy. Choćby dlatego, że zmienia się układ sił na Kapitolu.

Paweł Żuchowski nasz amerykański korespondent rozmawiał z Piotrem Wilczkiem także o wzmocnieniu bezpieczeństwa w naszym regionie i utworzeniu stałej bazy wojsk USA w Polsce, kwestii gazociągu Nord Stream 2 i zniesieniu wiz dla Polaków podróżujących do USA.

Jeżeli chodzi o przyszły rok zastanawiamy się także, co będzie z wyrażoną publicznie obietnicą pani ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w sprawie wiz. Wiemy, że to jest sprawa bardzo skomplikowana. Ale widzimy, że jest bardzo istotna zmiana po stronie administracji. Jest - powiedziałbym - polityczna decyzja, żeby te sprawę popchnąć naprzód - stwierdził w rozmowie z dziennikarzem RMF FM ambasador Piotr Wilczek.

Ambasador pytany przez naszego dziennikarza odniósł się także do innych wypowiedzi ambasador USA w Polsce, które poruszyły opinię publiczną. Być może czasami pani ambasador postępuje w sposób niekonwencjonalny czy niezgodny z jakiś przyjętymi regułami ale myślę, że ona sama już wyjaśniła to wszystko - stwierdził.


Opracowanie: