Jak zwykle hucznie powitano Nowy Rok w Sydney. Pokazy sztucznych ogni i kompozycji świetlnych obserwowało ponad milion ludzi. Spektakl trwał 20 minut i kosztował - w przeliczeniu - 4,7 miliona euro.

Jak zwykle hucznie powitano Nowy Rok w Sydney. Pokazy sztucznych ogni i kompozycji świetlnych obserwowało ponad milion ludzi. Spektakl trwał 20 minut i kosztował - w przeliczeniu - 4,7 miliona euro.
Sztuczne ognie w Sydney /MICK TSIKAS /PAP/EPA

Wielu mieszkańców Sydney już we wtorek przybyło do tamtejszego portu, by zapewnić sobie najlepsze miejsca do oglądania fajerwerków.

Środki bezpieczeństwa były zaostrzone, jak zawsze w przypadku masowych imprez, ale policja podkreśla, że nie było żadnych konkretnych ostrzeżeń przed zamachami terrorystycznymi.

Japończycy powitali Nowy Rok w świątyniach

Z kolei miliony Japończyków tradycyjnie powitały Nowy Rok w świątyniach, prosząc o szczęście, zdrowie i powodzenie w życiu i w pracy. O północy (16 czasu polskiego) rozległy się świątynne dzwony obwieszczające nadejście roku 2016.

Do świątyń Japończycy tłumnie powrócą w najbliższych dniach - szacuje się, że uczyni tak ponad 70 proc. mieszkańców. Wiele pań założy na tę okazję kimona.

Wraz z wybiciem północy nad tokijską wieżą telewizyjną uniosły się tysiące baloników. Wielu mieszkańców japońskiej stolicy powitało Nowy Rok na okolicznościowych imprezach. Najhuczniej bawiono się jak zwykle w dzielnicach Shinjuku i Shibuya.

Spokojny sylwester w Chinach, księżycowy Nowy Rok w lutym

W Chinach powitano Nowy Rok spokojnie. Wprawdzie 1 stycznia jest w Państwie Środka świętem, ale dla Chińczyków prawdziwy Nowy Rok, zgodnie z kalendarzem księżycowym, nadejdzie 8 lutego.

Po Roku Owcy będzie to Rok Małpy. Chińczycy tłumnie wyruszą w rodzinne strony na spotkania z bliskimi. Będą fajerwerki, przyjęcia, zabawy...
31 grudnia jest natomiast okazją do zabaw raczej dla młodych ludzi w miastach. W Pekinie i Szanghaju wiele klubów zorganizowało imprezy sylwestrowe.

Samoa - tam Nowy Rok powitano najwcześniej

Jako pierwsi na świecie powitali Nowy Rok mieszkańcy Samoa - o godz. 11 czasu polskiego.

W czwartek w południe czasu polskiego korki szampana strzeliły w Nowej Zelandii, na wyspach Tonga i na Fidżi. W największym mieście Nowej Zelandii - Auckland - Nowy Rok powitano m.in. spektakularnym pokazem sztucznych ogni. Jak informują tamtejsze media, odpalono aż pół tony fajerwerków.

Najdłużej na powitanie Nowego Roku muszą czekać mieszkańcy Hawajów, Samoa Amerykańskiego i Midway. W Europie to już piątek - godz. 11 bądź 12.

(mal)