Jeden na trzech mieszkańców Wielkiej Brytanii przyznaje się do uprzedzeń wobec cudzoziemców - wynika z sondażu OnePoll. Rzecznik brytyjskiej korporacji komentuje: "To niepokojące, że tak wiele osób po prostu akceptuje rasistowskie zachowania wokół nich".

Firma OnePoll przeprowadziła ankietę, której celem było zbadanie poziomu uprzedzeń wśród mieszkańców Anglii. W sondażu wzięło udział 2000 osób, które zostały poproszone o szczere wyrażenie swoich przemyśleń na temat obcych nacji mieszkających i pracujących w kraju. Aż jeden na trzech ankietowanych stwierdził, że brał udział w dyskusjach, które mogłyby być uznane za rasistowskie. Ponadto więcej niż jeden na dziesięciu przyznaje, że został oskarżony o zachowania o takim zabarwieniu przez kogoś bliskiego. Alarmujący jest również fakt, że większość badanych uznało wrogość w stosunku do obcych nacji za przekazaną z pokolenia na pokolenie.

Badanie wykazało również, że jeden na pięciu ankietowanych akceptuje fakt, że ludzie wokół nich wyrażają lekceważące uwagi na temat różnych grup etnicznych. Rasistowskie tendencje były najsilniejsze wśród osób po 55. roku życia, tuż za nimi znaleźli się mieszkańcy Wysp między 18. a 24. rokiem życia. Druga grupa została uznana za bardziej skłonną do wyrażania obraźliwych uwag w stosunku do "obcych".

"Problem uprzedzeń wśród społeczeństwa jest ogromny"

Wielu badanych było niezadowolonych z polityki imigracyjnej kraju. Jeden na sześciu biorących udział w ankiecie uznał, że Wielka Brytania powinna zamknąć swoje granice dla każdego, kto nie jest jej obywatelem. Co więcej, aż 88 proc. ankietowanych określiło się jako "biały Brytyjczyk", co zdaniem OnePoll również wskazuje na tendencje rasistowskie.

Anty-rasistowska organizacja "Hope Not Hate" ogłosiła, że nie jest zaskoczona rezultatami ankiety. Te wyniki pokazują jak ogromny jest problem uprzedzeń wśród społeczeństwa. Wiemy, że jest wiele do zrobienia, a ten sondaż tylko podkreśla ten fakt - podano.

Te informacje wydają się szczególnie interesujące w kontekście wyemitowanego przez BBC dokumentu "Stadiony nienawiści". Pokazano w nim polskich i ukraińskich kibiców jako skrajnych rasistów i antysemitów. Po obejrzeniu dokumentu czarnoskóry Sol Campbell - były kapitan reprezentacji Anglii - ostrzegał przed wyjazdami do krajów-gospodarzy Euro 2012. Nie jedźcie na Euro, oglądajcie mecze w telewizji, bo z Polski i Ukrainy możecie wrócić w trumnie - powiedział.