89-letni James Dempsey, weteran II wojny światowej, zmarł w 2014 roku w domu opieki w Atlancie. Przed śmiercią, leżąc na łóżku, błagał o pomoc, której nie otrzymał. Pielęgniarki, które pojawiły się przy pacjencie, śmiały się i nie zrobiły niczego, co mogłoby uratować jego życie. Decyzję o upublicznieniu szokującego nagrania wydał sąd.

Rodzina Jamesa Dempseya ukryła kamerę w sali. Chciał tego sam 89-latek, który jeszcze przed przybyciem do domu opieki obawiał się, że będzie tam źle traktowany. Rodzina pacjenta nie spodziewała się jednak, że urządzenie zarejestruje moment jego śmierci.

Na nagraniu widać, jak weteran ma problemy z oddychaniem. Nie mogę oddychać - mówił. Pomóżcie mi, pomóżcie mi - wołał. Mężczyzna zaczął dyszeć, z trudem łapał powietrze.

Wideo ukazuje także zachowanie pielęgniarek, które tego dnia pełniły dyżur. Pierwsza z nich pojawiła się dopiero po 7 minutach. Jedyną czynnością, jaką podjęła, było obniżenie łóżka.

Po prawie 1,5 godziny w pokoju pacjenta pojawiły się inne pracownice domu opieki. Podjęły nieudaną próbę podłączenia aparatu tlenowego, po czym zaczęły się śmiać. Mężczyzna zmarł.

Jedna z pielęgniarek, Wanda Nuckles, przed ujawnieniem filmu zeznawała, że natychmiast podjęła się resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W trakcie procesu okazało się jednak, że nie zrobiła tego. Nazwała to "pomyłką". Pytana o to, dlaczego się śmiała, odpowiedziała, że "nie pamięta".

Dom opieki "Northeast Atlanta Health and Rehabilitation Center" został w 2015 roku powiadomiony o istniejącym wideo. Pielęgniarki nie straciły jednak pracy.

Rodzina Dempseya pozwała dom opieki w 2014 roku. Obrońcy pozwanych próbowali powstrzymać publikację nagrania, które początkowo nie stanowiło dowodu w sprawie, ponieważ było wykonane nielegalnie. Dopiero w sierpniu sąd zdecydował o uznaniu materiału za dowód w sprawie i postanowił nagranie upublicznić. 

Szokujące sceny wyciekły do mediów. We wrześniu dziennikarze telewizji WXIA-TV wysłali film do Izby Pielęgniarek w stanie Georgia. Kobiety straciły prawo wykonywania zawodu oraz pracę.


(ł)