"Notre Dame jest jak członek rodziny każdego Francuza. Jest częścią naszej tożsamości i nie dającym się ocenić skarbem dla nas wszystkich" - mówi o paryskiej katedrze dyrektor warszawskiego biura Agence France Presse Michel Viatteau.

Francuzi są gotowi włożyć wielki wysiłek w odbudowę Notre Dame - podkreśla rozmówca RMF FM. I jak dodaje: katedra ma tak symboliczne znaczenie, że termin odbudowy nie ma dla Francuzów znaczenia. Najważniejsze, że zostanie odbudowana - zaznacza. 

Czy to będzie kilka lat, dzięki nowoczesnym technologiom i wysiłkowi wszystkich talentów, które prezydent Francji chce z całego świata ściągnąć do tej roboty, czy to będzie trwało 10 lat. Miejmy nadzieję, że stanie się to jak najszybciej - mówi Michel Viatteau w rozmowie z dziennikarzem Tomaszem Skorym.

Dyrektor warszawskiego biura Agence France Presse konieczność odbudowy Notre Dame porównuje z odbudową nowojorskich wież WTC.

Oczywiście tam było łatwiej, bo to nowoczesne budynki, więc można stosunkowo szybko je odbudować. Zbudować nowe, albo trochę inne. Z Notre Dame tak nie będzie. To będzie bardzo pieczołowita praca konserwatorska, która rzeczywiście musi być powolna - tłumaczy.  

Opracowanie: