Rządzące w Strefie Gazy radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas aresztowało Moaija Hassanaina. To znany lekarz, który prowadził statystykę mieszkańców Strefy zabitych w izraelsko-palestyńskich walkach w ostatnich 20 latach.

Przedstawiciel Hamasu potwierdził aresztowanie w piątek Hassanaina, jednak nie podał co było jego powodem.

Hassanain jest zwolennikiem bardziej umiarkowanej palestyńskiej partii Fatah, którą Hamas pokonał w wyborach parlamentarnych w 2006 roku. W czerwcu 2007 roku, po pięciodniowych walkach, Hamas wyparł siły Fatahu ze Strefy Gazy i przejął nad nią całkowitą kontrolę.

Zatrzymany lekarz od lat nie uczestniczył w życiu politycznym i w przeciwieństwie do wielu innych zwolenników Fatahu, nie porzucił pracy po przejęciu przez Hamas kontroli na Strefą Gazy.

Hassanain stał się znany, kiedy otwarcie sprzeciwił się nałożonemu przez Hamas na przedstawicieli służb medycznych zakazowi kontaktów z prasą. Podając liczbę ofiar zazwyczaj rozróżniał też bojowników od ludności cywilnej.

Jego rola stała się szczególnie ważna podczas izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy zakończonej w styczniu 2009 roku. Siły izraelskie zabroniły wstępu na terytorium Strefy zagranicznym dziennikarzom a Hamas odmawiał podania liczby ofiar.

Jak zaznacza brat zatrzymanego, pomimo roli jaką odgrywał Hassanain nie dochodziło na tym tle do spięć z przedstawicielami Hamasu. Nie wie on też dlaczego w piątek wieczorem doszło do aresztowania. Podczas zatrzymania w domu lekarza zarekwirowano komputer, telefony i dokumenty.