Czwarty z "Beatlesów" formalnie oskarżony o popełnianie aktów terroru. Chodzi o Brytyjczyka, członka grupy terrorystycznej należącej do tzw. Państwa Islamskiego, która mordowała zachodnich zakładników w Syrii.

38-letni Aine Davis, znany również jako Jihadi Paul, został aresztowany przez komórkę antyterrorystyczną Scotland Yardu po wylądowaniu na lotnisku w Luton, około 50 kilometrów na północ od Londynu. Przybył do Wielkiej Brytanii z Turcji, gdzie odbył sześcioletnią karę więzienia.

Grupa oznaczała się wyjątkowym sadyzmem

Davis należał do czteroosobowej grupy terrorystów, która z uwagi na brytyjski akcent jakim posługiwali się jej członkowie nazwana została "Beatlesami".

Nagrania z wykonywanych przez nich brutalnych egzekucji publikowane były w internecie przez tzw. Państwo Islamskie.

Do identyfikacji terrorystów przyczyniły się materiały filmowe, a także liczne zeznania zakładników, którym udało się uciec lub którzy odbici zostali z niewoli przez wojska koalicyjne walczące z kalifatem.

Brytyjczycy - według ocalonych - oznaczali się wyjątkowym okrucieństwem i sadyzmem. Dwóch innych członków gangu po ekstradycji odsiaduje obecnie karę więzienia w Stanach Znaczonych, a jego założyciel Muhamed Emwazi, zwany Jihadi Johnem, zginął siedem lat temu w ataku amerykańskiego drona.

Opracowanie: