Federalna ława przysięgłych formalnie postawiła w stan oskarżenia 22-letniego Jareda Loughnera wysuwając przeciwko niemu zarzuty zamachu na życie deputowanej do Kongresu USA Gabrielle Giffords i dwóch jej współpracowników. Akt oskarżenia nie zawiera na razie zarzutów spowodowania śmierci innego współpracownika Giffords i sędziego federalnego.

Nie możemy używać tej tragedii jako jeszcze jednej okazji do zwracania się nawzajem przeciwko sobie. Zamiast pokazywać palcem i szukać winnych, skorzystajmy z okazji, by rozszerzyć naszą moralną wyobraźnię, by uważniej słuchać się nawzajem - powiedział Barack Obama podczas uroczystości żałobnej... czytaj więcej

Prokurator federalny na stan Arizona Dennis Burke oświadczył, że jest to dopiero początek postępowania federalnego wymiaru sprawiedliwości przeciwko Loughnerowi. Niezależnie od władz federalnych, Loughner będzie oskarżony przez władze stanowe.

Loughner został zatrzymany 8 stycznia w centrum handlowym w Tucson, w Arizonie, gdzie wtargnął i otworzył ogień do uczestników spotkania z demokratyczną deputowaną do Izby Reprezentantów Gabrielle Giffords.

Zginęło wówczas 6 osób a 13 zostało rannych, w tym Giffords, która została postrzelona w głowę. Mimo tak ciężkiego postrzału zdołała przeżyć i obecnie jej stan ulega niewielkiej, ale systematycznej poprawie. Według jej rodziny, po serii operacji, ma zostać wkrótce przeniesiona do ośrodka rehabilitacyjnego.