Sąd w japońskim mieście Shizuoka postanowił ponownie rozpatrzyć sprawę 78-letniego obecnie Iwao Hakamady, skazanego w 1968 roku na karę śmierci za zamordowanie swego pracodawcy i jego rodziny. Na decyzję sądu Hakamada będzie czekał na wolności.

Hakamada, były bokser zawodowy, miał dopuścić się zbrodni w 1966 roku. Dwa lata później został skazany na karę śmierci przez powieszenie i od tego czasu oczekiwał w celi śmierci na wykonanie wyroku.

Skazany zawsze utrzymywał, że jest niewinny, a obciążające go zeznania podpisał - jak powiedział - pod wpływem gróźb i bicia. Wyrok skazujący został jednak zatwierdzony przez japoński Sąd Najwyższy w 1980 roku.

Ostatnio pojawiły się jednak nowe dowody w sprawie Hakamady, w tym korzystne dla niego testy DNA, które nie potwierdziły jego winy. Działający na rzecz uwolnienia mężczyzny komitet poparcia, a także japońska Izba Adwokacka zażądały rewizji nadzwyczajnej całego procesu.

Hakamada spędził w celi śmierci 46 lat, a od chwili aresztowania prawie 48 lat. Gdyby rewizja procesu była dla niego niekorzystna, byłby najstarszym skazanym na śmierć człowiekiem na świecie.

Według danych ministerstwa sprawiedliwości Japonii, w krajowych więzieniach oczekuje na wykonanie kary śmierci 129 osób. W 2013 roku odbyło się osiem egzekucji.

Międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka od wielu lat potępiają okrucieństwo japońskiego systemu penitencjarnego, który dopuszcza, by skazani czekali na wykonanie kary śmierci często przez wiele lat. Skazańcy są uprzedzani, że zostaną straceni, zaledwie kilka godzin przed wykonaniem wyroku.

(j.)