Na ulice Rzymu wychodzą dziś specjalne patrole, które mają walczyć z handlarzami podróbek. W skład patroli wchodzić będą policjanci, karabinierzy, funkcjonariusze Gwardii Finansowej i straży miejskiej.

Tysiące natrętnych handlarzy opanowały okolice Watykanu, Zamku Świętego Anioła, Fontanny do Trevi, Koloseum, Panteonu, Piazza Navona i Placu Hiszpańskiego. Często dochodzi do napaści grup handlarzy na patrole straży miejskiej, które próbowały karać ich grzywnami.  

To, co dzieje się obecnie, jest absolutnie nie do przyjęcia - uważa burmistrz Rzymu Ignazio Marino. Według niego wizerunek miasta, zwłaszcza w oczach zagranicznych turystów, bardzo ostatnio ucierpiał. Burmistrz zapewniał, że mobilizacja sił porządkowych i pełna ich współpraca zagwarantuje skuteczność ich działań.  

O jak najszybsze położenie kresu nielegalnemu handlowi apelowały przez lata media, partie polityczne, a także stowarzyszenia mieszkańców Wiecznego Miasta. Podkreślały, że historyczne centrum zamieniło się w wielkie chaotyczne targowisko.  

(mpw)