Od stycznia na Słowacji obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Kierowcy zapłacą 10 euro mniej np. za brak zapiętych pasów. U naszych południowych sąsiadów kary dla łamiących przepisy są bardzo wysokie. Mogą sięgać nawet 1300 euro.

Z 60 do 50 euro zmniejszyły się stawki za jazdę bez zapiętych pasów czy bez włączonych świateł do jazdy dziennej. Kierowcy mniej zapłacą też za zbyt szybką jazdę. Chodzi o przekroczenie prędkości do 20 km na godzinę w terenie zabudowanym i (dozwolona prędkość 50 km/h) oraz do 30 km na godzinę w terenie niezabudowanym (dozwolona - 90 km/h). Stawki mandatów za pozostałe wykroczenia się nie zmieniły.

Mimo obniżek, pamiętajmy, że mandaty u naszych południowych sąsiadów są bardzo wysokie. Mogą - w przeliczeniu - sięgać nawet ponad 5,5 tys. złotych. Najwyższe stawki obowiązują na przykład za przejazd na czerwonym świetle, przekroczenie  dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h oraz potrącenie i ucieczkę z miejsca wypadku.

Według nowych przepisów, piesi muszą po zmroku i w okresach ograniczonej widzialności nosić na ubraniach elementy odblaskowe.  Prawo obowiązuje nie tylko w terenie niezabudowanym, ale także zabudowanym, gdzie nie ma wydzielonych chodników.