Nicola Sturgeon, przywódczyni rządzącej w Szkocji partii nacjonalistycznej SNP, została po głosowaniu w parlamencie w Edynburgu, zatwierdzona na stanowisku pierwszego ministra Szkocji. Jest pierwszą kobietą, która objęła tę funkcję.

44-letnia Sturgeon przejmuje fotel premiera autonomicznego rządu Szkocji po Aleksie Salmondzie, który podał się do dymisji po wrześniowym referendum niepodległościowym. Decyzja parlamentu nabierze pełnej mocy, gdy zatwierdzi ją królowa Elżbieta II.

Sturgeon 14 listopada została wybrana na przywódczynię SNP. Wcześniej przez dziesięć lat była wiceszefową ugrupowania. Wiele razy zapowiadała kontynuację starań o niepodległość Szkocji.

18 września w referendum Szkoci opowiedzieli się za utrzymaniem polityczno-konstytucyjnego status quo większością 55 proc. W środę Sturgeon powiedziała, że jest wciąż "głęboko rozczarowana" wynikiem tego głosowania. Po wyborze na liderkę szkockich nacjonalistów wyraziła nadzieję, że w wyborach do brytyjskiego parlamentu w maju 2015 roku jej partia nie tylko poprawi wynik z roku 2010, gdy zdobyła 6 mandatów z przypadających na Szkocję 59, ale też wygra te wybory w Szkocji.

Największą partią polityczną w Szkocji reprezentowaną w Westminsterze są obecnie laburzyści, konserwatyści mają tylko jednego posła.