Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel", że konieczna jest dalsza polityczna integracja państw członkowskich UE. "W ważnych dziedzinach polityki musimy przenieść więcej kompetencji do Brukseli" - stwierdził. Dodał, że z tego powodu w ciągu kilku lat konieczne będzie uchwalenie nowej konstytucji Niemiec.

Schaeuble podkreślił, że potrzeba wyraźnej instytucjonalnej przebudowy UE i lepszej demokratycznej legitymacji podejmowanych decyzji. Dotychczas do państw członkowskich prawie zawsze należy ostatnie słowo. To nie może tak zostać. - powiedział minister.

Niemiecki polityk stwierdził, że Komisja Europejska powinna stać się prawdziwym rządem, a prezydenta UE powinni wybierać wszyscy obywatele państw członkowskich w bezpośrednich wyborach. Opowiedział się też za umocnieniem Parlamentu Europejskiego . Europa przyszłości nie będzie państwem federalnym na wzór Stanów Zjednoczonych czy Republiki Federalnej. Będzie miała własną strukturę. To ekscytująca próba - powiedział.