Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptowała w środę jednomyślnie rezolucję zaostrzającą zdecydowanie sankcje wobec Korei Północnej, w związku z testem bomby wodorowej przeprowadzonym przez Pjongjang 6 stycznia. Chodzi m.in. o kontrolę towarów eksportowanych do Korei Płn. lub pochodzących z tego kraju. "Korea Północna musi zarzucić te niebezpieczne programy i znaleźć lepszą ścieżkę dla swego narodu" – podkreślił Barack Obama.

Przedstawiciele handlowi Pjongjangu w Syrii, Iranie i Wietnamie znaleźli się wśród 16 osób oraz 12 podmiotów prawnych objętych sankcjami ONZ.

Projekt tej rezolucji Stany Zjednoczone złożyły w czwartek, a przedstawiła go stała przedstawicielka USA w ONZ ambasador Samantha Power.

Zaostrzenie sankcji to "zdecydowany sygnał" wysłany Korei Północnej - skomentował tę decyzję prezydent USA Barack Obama. Dzisiaj wspólnota międzynarodowa mówiąc jednym głosem wysłała Pjongjangowi prosty komunikat: Korea Północna musi zarzucić te niebezpieczne programy (nuklearne) i znaleźć lepszą ścieżkę (rozwoju) dla swego narodu" - głosi oświadczenie prezydenta.

Według pierwotnych ustaleń głosowanie nad rezolucją miało się odbyć we wtorek, ale zostało przełożone na wniosek Moskwy. Rosja potrzebuje więcej czasu na analizę projektu rezolucji - poinformowały we wtorek źródła dyplomatyczne w ONZ.

Zmiana polityki Pekinu wobec Korei Płn.?

Tekst projektu uzgodniono z Chinami, głównym sojusznikiem Pjongjangu. Jednak Chiny ostro i zdecydowanie potępiły ostatnie próby z bronią nuklearną i pociskami balistycznymi dokonane przez Pjongjang. Zdaniem analityków może to zapowiadać zmianę polityki Pekinu wobec nieprzewidywalnego sąsiada.

Bomba wodorowa i rakieta balistyczna

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ jest reakcją na przeprowadzony 6 stycznia przez Koreę Północną próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.


(dp)