Chronicznie chorzy pacjenci, którym nie pomagają inne środki przeciwbólowe, będą mogli w wyjątkowych przypadkach uprawiać konopie indyjskie na własne potrzeby w domu - orzekł sąd administracyjny w Kolonii.

Uprawa konopi pozostaje w zasadzie nielegalna, może zostać jednak pod pewnymi warunkami uznana za "jedyne możliwe wyjście" - powiedział przewodniczący składu sędziowskiego Andreas Fleichfresser, cytowany przez agencję dpa.

Wśród warunków zgody na prywatną uprawę narkotyku wymienił brak innego skutecznego lekarstwa i brak wystarczających środków finansowych na kupno haszyszu w aptece.

Zadowolenie z decyzji sędziów wyraził poseł Zielonych Hans-Christian Stroebele, choć jego zdaniem problem powinien był zostać rozwiązany nie przez sąd, lecz przez parlament - za pomocą ustawy zezwalającej na uprawę konopi przez osoby prywatne. Stroebele od ponad 10 lat walczy o legalizację haszyszu. Teraz polityk zwracał uwagę, że w 20 stanach USA marihuana uznana jest za lekarstwo, zaś w dwóch amerykańskich stanach jest całkowicie legalna.

(edbie)