Rosja zniesie od jutra ograniczenia w imporcie warzyw z Unii Europejskiej. Obostrzenia zostały nałożone na początku czerwca w związku z falą zakażeń bakterią EHEC. "Zniesiony zostaje specjalny reżim przewidujący dodatkowe certyfikaty na każdą partię importowanych warzyw" - sprecyzował szef rosyjskich służb sanitarno-epidemiologicznych (Rospotriebnadzor) Giennadij Oniszczenko.

Z kolei agencja ITAR-TASS przytacza wypowiedź Oniszczenki, zgodnie z którą Rosja już "zniosła wszystkie ograniczenia dotyczące wwozu warzyw do Rosji z krajów Europy".

W piątek Oniszczenko mówił, że zezwolenia na wznowienie eksportu warzyw do Rosji nie otrzymało jeszcze pięć państw unijnych. To trzy państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa, Estonia - a także Słowenia i Niemcy - wyjaśnił.

Zakaz importu i sprzedaży na swym terytorium świeżych warzyw ze wszystkich krajów UE Rosja wprowadziła 2 czerwca. Była to reakcja na falę zakażeń w państwach unijnych, głównie w Niemczech, pałeczką okrężnicy EHEC. Od końca czerwca Moskwa zaczęła stopniowo znosić ten zakaz. Polska otrzymała zgodę na wwóz warzyw od 20 lipca.

Unia Europejska, której ubiegłoroczny eksport warzyw do Rosji był warty ok. 600 milionów euro, argumentowała, że zakaz nie miał naukowego uzasadnienia.