Rosja wydała Bośni Serba bośniackiego, Dragana Zelenovicia, oskarżonego o zbrodnie wojenne przez międzynarodowy trybunał ds. zbrodni w byłej Jugosławii. 45-letni Zelenović został uwięziony na Syberii zachodniej w 2005 r. za posługiwanie się fałszywym paszportem.

W Rosji zatrzymano bośniackiego Serba, Dragana Zelenovicia, oskarżanego o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, dokonane w czasie wojny w Bośni. Zelenović jest poszukiwany przez Trybunał ds. zbrodni w byłej Jugosławii. czytaj więcej

Zelenović jest oskarżony przez trybunał haski o gwałty i tortury popełnione na kobietach muzułmańskich, w tym dwóch dziewczynach 15- i 16-letniej, w miejscowości Focza w Bośni wschodniej w czasie konfliktu w Bośni w latach 1992-1995.

W momencie aresztowania w Rosji w sierpniu 2005 r. Zelenović mieszkał w Chanty-Mansijsku od kilku lat i pracował w budownictwie pod fałszywym nazwiskiem Petrović.

Według haskiego trybunału, Dragan Zelenović był zastępcą komendanta żandarmerii i jednym z głównych dowódców sił paramilitarnych w Focza. Tam też dokonał gwałtów i tortur na wielu kobietach bośniackich.