W piątek w rosyjskiej Dumie odbędzie się pierwsze, połączone z głosowaniem, czytanie ustawy ratyfikacyjnej nowego układu rozbrojeniowego ze Stanami Zjednoczonymi START. Układ przewiduje zmniejszenie arsenałów jądrowych USA i Rosji o 30 procent w ciągu siedmiu lat. Poprzednia wersja dokumentu wygasła w grudniu 2009 roku.

Jak poinformował szef komisji spraw zagranicznych niższej izby parlamentu rosyjskiego Konstantin Kosaczow, zakończenie procedury ratyfikacyjnej może nie nastąpić wcześniej niż w styczniu, po prawosławnych obchodach Bożego Narodzenia, czyli po 10 stycznia 2011 roku. Dodał, że rezolucja ratyfikacyjna układu przyjęta przez Senat USA zawiera szereg warunków, a strona rosyjska jeszcze nie otrzymała oficjalnego tekstu.

Nowy układ podpisali w kwietniu w Pradze prezydenci Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew. By dokument mógł wejść w życie, konieczna była zgoda parlamentów obu państw. Kłopot sprawiali jednak niektórzy republikańscy kongresmani, którzy domagali się wprowadzenia poprawek do dokumentu. Jego obecną wersję uważali bowiem za niekorzystną dla bezpieczeństwa narodowego USA. Rosja ostrzegała z kolei, że próba wprowadzenia zmian do układu spowoduje jego zerwanie. Ostatecznie demokratom udało się uzyskać poparcie wystarczającej liczby republikanów i w środę Stany Zjednoczone ratyfikowały dokument.