W Rosji może pojawić się nowy naród: Sybiracy. Wszystko dzięki trwającemu w tym kraju spisowi powszechnemu. "Jest nas 20 milionów" - podkreśla tak zwana Grupa Inicjatywna, która organizuje się głównie przez internet.

Autorami pomysłu ustanowienia Sybiraków osobnym narodem są artyści. Twierdzą, że jeżeli chociaż kilkanaście tysięcy ludzi uzna siebie za Sybiraków, to można już żądać ulg i preferencji takich samych, jakie mają inne małe narody Rosji.

Naturalnie, że większość traktuje to jako żart, ale jest tutaj niebezpieczny podtekst. Identyfikacja z narodem i państwem jest coraz słabsza. Rosjanie i Rosja, to już nie brzmi dumnie. - powiedział politolog Aleksiej Mazur. Jego zdaniem niezależnie od wyniku pomysłu sprawa jest bardzo poważna.

Powodem samoidentyfikacji Sybiraków jest przed wszystkim niesprawiedliwość i kolonialna polityka Moskwy. Organizatorzy spisu w Rosji próbują jednak uciszać tego rodzaju inicjatywy. Grożą, że Sybiracy nie zostaną uznani za odrębny naród w ogólnorosyjskich wynikach.