Rekordową sumę 15 milionów euro muszą wypłacić władze Rzymu kierowcom i motocyklistom w ramach odszkodowań za wypadki i zniszczenia pojazdów z powodu dziur w jezdniach. Dziurawe drogi są prawdziwą zmorą w mieście. W zeszłym roku wypłacono łącznie 7 mln euro. Urzędowi do spraw ubezpieczeń w zarządzie miasta wystawiony zostanie w tym roku wyjątkowo słony rachunek za wyrwy, groźne szczeliny i "kratery", w jakie wpadają rzymscy kierowcy na jezdniach, ale również piesi na dziurawych chodnikach.

Prognozowana przez rzymski magistrat łączna kwota 15 milionów euro odszkodowań w 2018 roku została obliczona na podstawie liczby już złożonych wniosków o wypłatę. Fatalny stan nawierzchni w Rzymie tłumaczy się obfitymi ulewami w ostatnich miesiącach oraz opadami śniegu i mrozem w lutym.

Wzrost liczby skarg jest ściśle związany z opadami deszczu, jaki spadł w okresie zimowym - wyjaśnia dyrektor biura ds. ubezpieczeń Andrea Toschi.

"W tym roku - dodał - było to szczególnie intensywne zjawisko pogodowe, które wywołało większe problemy". Ponadto zdaniem szefa biura polemika w mediach na temat dziur w jezdniach skłoniła więcej osób do złożenia skarg i domagania się odszkodowań za poniesione straty.

Nie ulega wątpliwości, że ten rok będzie rekordowy pod względem wysokości wypłat. W zeszłym roku suma ta wyniosła 7 mln euro, w 2016 - ponad 10 mln euro, a w 2015 - 14 milionów.

Fiasko "nadzwyczajnie odpornego asfaltu"

Podstawową przyczyną obecnej sytuacji jest brak konserwacji dróg w 2017 roku. Niewyłożenie pieniędzy na ten cel doprowadziło do kompletnej ruiny drogi w stolicy- powiedział rzymski radny z opozycyjnej centrolewicy Marco Palumbo. Jak dodał, "2018 stał się straszliwym rokiem pod względem wypadków drogowych i upadków pieszych na ulicach Rzymu".

Ogłoszenie oficjalnych prognoz zbiegło się w czasie z podaniem przez stołeczne media informacji o fiasku eksperymentu z rzekomo nadzwyczaj wytrzymałym asfaltem, który władze postanowiły wypróbować na kilku jezdniach w ramach wielkiej akcji usuwania tysięcy dziur w dwóch dzielnicach.

Wybrano, jak się zauważa, jedynie te dzielnice, w których w niedzielę odbędą się wybory ich władz. Po kilku godzinach eksperymentalny asfalt popękał.

(ug)