Na Alasce w ostatnich dniach zamiast spodziewanego o tej porze roku śniegu pojawiły się ulewne deszcze. W niedzielę na wyspie Kodiak termometry wskazały 19,4 stopnia Celsjusza. Jak podaje agencja Reutera, to najwyższy odczyt w grudniu dla tego stanu USA.

Badacz z alaskańskiego centrum monitorowania klimatu ACCAP Rick Thoman podkreślił, że w tym roku przez co najmniej osiem dni grudnia temperatura na Alasce przekraczała 10 st. C.

Ostatni miesiąc roku zwykle jest suchy w centralnej części Alaski, ponieważ w mroźnym powietrzu utrzymuje się niewiele wilgoci - tłumaczył ekspert.

W tym roku ulewne deszcze, które nastąpiły po obfitych opadach śniegu, sparaliżowały stanowe drogi, zostawiając na mroźnym asfalcie "twardą jak beton taflę lodu" - ostrzegł alaskański departament transportu i infrastruktury publicznej.

"Lód jest niezwykle trudny do usunięcia, jeżeli tylko zwiąże się z nawierzchnią drogi. Mimo ciepłej temperatury powietrza temperatura przy jezdni była poniżej zera, co spowodowało oblodzenie" - napisała ta instytucja na Twitterze.

W ciągu ostatnich 20 lat Alaska częściej niż uprzednio doświadczała wyższych temperatur i deszczu w środku zimy, co świadczy o zmianach klimatu - podkreślił Thoman, dodając: "Dokładnie tego spodziewaliśmy się w ocieplającym się świecie".

W centralnych częściach stanu takich jak Fairbanks zima nadal będzie mroźna, ale okresy ciepła i wilgoci będą się pojawiać coraz częściej - skomentował badacz. Jak podkreślił Reuters, podobna pogoda występuje także w innych częściach świata na dalekiej północy.