Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa pomógł dwóm kobietom, które w sobotę przy plaży Alvor, na południu kraju, wypadły z kajaka. Głowa państwa pomogła wraz z ekipą ratowniczą w przetransportowaniu wczasowiczek na brzeg.

Po wyjściu z wody w wypowiedzi dla telewizji TVI Rebelo de Sousa wyjaśnił, że udał się na ratunek kobietom, kiedy zobaczył, że wypadły one z kajaka i "nie dają sobie rady".

Dwie kobiety płynęły z sąsiedniej plaży, ale w związku z tym, że jest tutaj bardzo silny prąd, nie mogły dobić do brzegu. Obie wypadły z kajaka, napiły się wody - relacjonował prezydent.

Akcja ratownicza na położonej w Algarve plaży została zarejestrowana przez obecne na brzegu media oraz licznych wczasowiczów. Filmy relacjonujące popychającego kajak do brzegu prezydenta szybko znalazły się w internecie.

Marcelo Rebelo de Sousa jest pasjonatem pływania i - jak deklaruje - codziennie odbywa trening pływania przy którymś z licznych portugalskich kąpielisk.

Nawet w okresie epidemii koronawirusa Rebelo de Sousa był wielokrotnie widywany wśród urlopowiczów podczas przechadzek przy plaży lub podczas pływania. Bardzo często też robił sobie zdjęcia z przygodnymi osobami.

Część komentatorów uważa, że nagranie z udziałem pomagającego wczasowiczkom Rebelo de Sousy może mu pomóc w kampanii przed zaplanowanymi na styczeń 2021 r. w Portugalii wyborami prezydenckimi. Będzie on jednym z kandydatów i głównym pretendentem do wygranej.