Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpiszą w Waszyngtonie deklarację o pogłębieniu współpracy. We wtorek Andrzej Duda spotka się w Białym Domu z Donaldem Trumpem. Jednym z najważniejszych elementów podpisanej deklaracji ma być m.in. współpraca energetyczna. Prezydenci Trump i Duda mają zobowiązać się do wspólnego zwalczania projektów energetycznych szkodliwych dla Polski.

Chodzi głównie o Nordstream 2, czyli nowy gazociąg, który ma biec z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku z ominięciem Polski. Nie można wykluczyć, że prezydent USA na konferencji po spotkaniu z prezydentem Polski zagrozi sankcjami dla firm działających przy budowie gazociągu.

Bardziej problematyczna będzie z kolei kwestia ropy. Donald Trump chce zablokować swoim sojusznikom możliwość jej kupowania z Iranu. Dla Polski może to być problematyczne, bo irańska ropa uniezależnia nas od Rosji.

Dlatego strona polska będzie chciała, żeby Amerykanie częściowo zrezygnowali ze swoich planów.

Według szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, Andrzej Duda podczas wtorkowej wizyty w Białym Domu będzie rozmawiał również z wiceprezydentem Mikem Pencem.

Jak dodał Szczerski, wizyta w Stanach Zjednoczonych będzie miała kilka punktów. Odbędzie się rozmowa w cztery oczy prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem - powiedział.

Po tej rozmowie - jak poinformował Szczerski - w planach jest spotkanie delegacji Polski i USA. W spotkaniu ze strony amerykańskiej uczestniczyć będą też m.in. wiceprezydent USA Mike Pence oraz sekretarz stanu Mike Pompeo.

Będzie to więc bardzo duża delegacja amerykańska na najwyższym szczeblu, nie tylko prezydent, ale i wiceprezydent USA będzie rozmówcą prezydenta Andrzeja Dudu w Białym Domu - mówił Krzysztof Szczerski.

Spotkania i rozmowy

W poniedziałek samolot z prezydentem Polski na pokładzie wyląduje w bazie Andrews pod Waszyngtonem. Andrzej Duda, któremu towarzyszyć będzie Pierwsza Dama, zatrzyma się w Blair House, historycznym budynku należącym do Białego Domu. Nocują tam goście amerykańskiego prezydenta.

Do stolicy USA przyjechali również przedstawiciele polskiego rządu, którzy wezmą udział w wizycie prezydenta. Jest m.in. szef MON Mariusz Błaszczak. Spodziewany jest Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz - informuje korespondent RMF FM Paweł  Żuchowski.

Będzie to pierwsza, oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu. Pierwsza, oficjalna, ale wcześniej prezydent był już w rezydencji amerykańskiej głowy państwa. Jeszcze za czasów prezydentury Baracka Obamy został zaproszony na kolację wydaną przez ówczesnego prezydenta dla wszystkich przedstawicieli państw, którzy brali udział w Szczycie Nuklearnym. 

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu potrwa nieco ponad dwie godziny. W tym czasie zaplanowano krótkie powitanie, spotkanie par prezydenckich, wpis do księgi pamiątkowej, rozmowy w cztery oczy, sesję plenarną połączoną z lunchem i trwającą pół godziny konferencję prasową. 


Bardzo często takie konferencje odbywają się w Ogrodzie Różanym Białego Domu. Ale na wtorek zapowiadane są opady deszczu i najpewniej spotkanie z dziennikarzami odbędzie się w East Room, czyli pokoju wschodnim Białego Domu. 

(ug)